Používáte PayPal? Podpořte nás!
15. 05. 2019

Projekt E-Bezpečí už 11 let pomáhá dětem a dospělým bojovat s kybernetickou kriminalitou, která je trvale na vzestupu. Pomoc u nás nalezlo více než...

Číst dál...

Letáček - Rizika pro seniory (podvodná inzerce)
23. 03. 2019

Nový letáček pro seniory je o podvodné inzerci. Stahujte zde.

Číst dál...

Podvodná reklama: Lucie Bílá byla žalována za odhalení tajemství hubnutí
08. 03. 2019

A máme tu další podvod zaměřený na hubnutí, který zneužívá jméno Lucie Bílé. Jde o klasickou ukázku podvodné reklamy na přírodní prostředek na...

Číst dál...


banner ebezpeciprojekt

Home Rodiče, učitelé, žáci Rodiče, učitelé, žáci Jak děti seznamovat s riziky elektronické komunikace?

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.75 (2 Votes)
jak.jpgZačněte spolu! Zvláště v případě internetu je toto pravidlo nesmírně důležité. Pokud naučíte dítě už od začátku postupovat podle určitých pravidel, je pravděpodobné, že si je zautomatizuje do té míry, že podle nich bude postupovat i nadále, tedy i ve chvíli, kdy bude z dosahu našeho dohledu.

 

Abychom dokázali vhodně a efektivně reagovat na situace, do jakých se děti při používání ICT mohou dostat, musíme vědět, k jakým účelům a jakým způsobem tyto technologie používají. Výzkumy ukazují, že např. původci kyberšikany jsou často děti, které tráví hodně času na internetu, přičemž jejich rodiče se příliš nezajímají o to, k čemu internet používají.

zante_spolu.jpg

Mobilní telefon a internet nabízí svým uživatelům neskutečné možnosti např. přímou komunikaci s lidmi z celého světa, vytváření virtuálních sociálních vztahů apod. Na internetu vlastně můžete žít „jiný život“ – můžete si tam plnit sny, kterých v reálném světě z nejrůznějších důvodů dosáhnout nemůžete. Mnozí lidé se do této „pasti“ chytili natolik, že je pro ně virtuální svět dokonce důležitější než svět skutečný, mají např. pouze virtuální přátele a ve „skutečném“ světě je nikdo nezajímá. Tito lidé pak bývají podle výzkumů nejčastějšími oběťmi např. kyberšikany.

chrnte_sv_dti.jpg

Dopady problémů z virtuálního světa mohou být pro mnohé stejně skutečné, jako dopady problémů ze světa reálného.
Stejně tak jako učíme své děti chovat se ve skutečném světě, bychom měli postupovat i při zavádění pravidel chování pro virtuální realitu.
Slovenská televize na podporu této myšlenky nedávno uveřejnila velmi dobrou kampaň, jejímž autorem je tým serveru Zodpovedne.sk. Podívejte se na video:Většina rodičů dříve nebo později narazí na jeden problém. Děti si nové technologie osvojují velmi rychle a pro dospělé je velmi těžké „držet s nimi krok“. Jak si s takovou situací poradit?
Dobrou strategií, která se při výchově a vzdělávání dá použít obecně, je požádat děti, aby vás s těmito technologiemi naučili pracovat.

neozumte_technologim.jpg

Především malé děti tento zájem ocení a velmi ochotně se vám budou věnovat. Vy tak získáte důležité výchovné příležitosti a také příležitost k diskuzi o bezpečnosti při práci s těmito technologiemi.

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
50000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
10000 +
proškolených dospělých
panel
2500 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
200 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4000 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
100000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

 

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo googlelogo nadaceo2logo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo usembassylogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo nuvlogo ssblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo esetlogo czniclogo nukiblogo podaneruce