fbpx
MŠMT a Olomoucký kraj opět podpořili prevenci a intervenci E-Bezpečí, Olomouc dotace anulovala
16. 04. 2020

I v letošním roce jsme získali podporu Olomouckého kraje a MŠMT na realizaci preventivních aktivit pro děti, rodiče a učitele. Děkujeme!

Číst dál...

Aktualizujeme Sexting.cz
02. 03. 2020

Aktualizujeme náš specializovaný web www.sexting.cz.

Číst dál...

Metodika k filmu V síti: Za školou
27. 02. 2020

Jak jsme avizovali, pro film V síti: Za školou vznikla samostatná metodika, kterou můžete ode dneška společně s dalšími materiály stahovat zde.

Číst dál...


Home Rodiče, učitelé, žáci Rodiče, učitelé, žáci Jak děti seznamovat s riziky elektronické komunikace?

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 2.75 (2 Votes)
jak.jpgZačněte spolu! Zvláště v případě internetu je toto pravidlo nesmírně důležité. Pokud naučíte dítě už od začátku postupovat podle určitých pravidel, je pravděpodobné, že si je zautomatizuje do té míry, že podle nich bude postupovat i nadále, tedy i ve chvíli, kdy bude z dosahu našeho dohledu.

 

Abychom dokázali vhodně a efektivně reagovat na situace, do jakých se děti při používání ICT mohou dostat, musíme vědět, k jakým účelům a jakým způsobem tyto technologie používají. Výzkumy ukazují, že např. původci kyberšikany jsou často děti, které tráví hodně času na internetu, přičemž jejich rodiče se příliš nezajímají o to, k čemu internet používají.

zante_spolu.jpg

Mobilní telefon a internet nabízí svým uživatelům neskutečné možnosti např. přímou komunikaci s lidmi z celého světa, vytváření virtuálních sociálních vztahů apod. Na internetu vlastně můžete žít „jiný život“ – můžete si tam plnit sny, kterých v reálném světě z nejrůznějších důvodů dosáhnout nemůžete. Mnozí lidé se do této „pasti“ chytili natolik, že je pro ně virtuální svět dokonce důležitější než svět skutečný, mají např. pouze virtuální přátele a ve „skutečném“ světě je nikdo nezajímá. Tito lidé pak bývají podle výzkumů nejčastějšími oběťmi např. kyberšikany.

chrnte_sv_dti.jpg

Dopady problémů z virtuálního světa mohou být pro mnohé stejně skutečné, jako dopady problémů ze světa reálného.
Stejně tak jako učíme své děti chovat se ve skutečném světě, bychom měli postupovat i při zavádění pravidel chování pro virtuální realitu.
Slovenská televize na podporu této myšlenky nedávno uveřejnila velmi dobrou kampaň, jejímž autorem je tým serveru Zodpovedne.sk. Podívejte se na video:Většina rodičů dříve nebo později narazí na jeden problém. Děti si nové technologie osvojují velmi rychle a pro dospělé je velmi těžké „držet s nimi krok“. Jak si s takovou situací poradit?
Dobrou strategií, která se při výchově a vzdělávání dá použít obecně, je požádat děti, aby vás s těmito technologiemi naučili pracovat.

neozumte_technologim.jpg

Především malé děti tento zájem ocení a velmi ochotně se vám budou věnovat. Vy tak získáte důležité výchovné příležitosti a také příležitost k diskuzi o bezpečnosti při práci s těmito technologiemi.

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
70000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
15000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo google/p>