fbpx
Příjemné prázdniny!
30. 06. 2024

Projekt E-Bezpečí vám přeje příjemné prožití letních prázdnin. 

Číst dál...

MŠMT nepodpořilo vzdělávání dětí, akce pro dospělé pokračují
22. 06. 2024

Poprvé po 15 letech Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nepodpořilo naše vzdělávací aktivity pro žáky v oblasti online bezpečnosti,...

Číst dál...

Každý den bojujeme za vás a vaše děti na internetu. Podpořte nás!
17. 06. 2024

Každý den za vás E-Bezpečí bojuje na internetu a pomáhá stovkám dětí i dospělých, pro klienty vše děláme zadarmo. Podpořte nás a udržte naše služby....

Číst dál...


Home Projekt Fake news Články o dezinformacích a konspiracích Komentář: Jak manipulovat s naší myslí pomocí obrázků - vakcíny vs. podpora imunity

Přečteno jinde


Podpořte nás

Podpořte naše aktivity a pomozte dětem a dospělým v nouzi. Již 15 let pomáháme dětem a dospělým řešit jejich problémy na internetu. Zapojte se i vy! Každá pomoc se počítá! Stačí kliknout na tlačítko DONATE.

Přihlásit odběr novinek


Současný online svět je skutečně velmi složitý a je zřejmé, že zažíváme pandemii informací (infodemii), ve kterých je velmi obtížné (a také velmi únavné a časově náročné) se zorientovat. Dnes si ukážeme příklad toho, jak lze ovlivnit pomocí jednoduchého obrázku uživatele sociální sítě, přimět je k polarizované diskusi a podpořit sdílení zavádějícího obsahu napříč internetem.

není.  

A. Obrázek s jasným poselstvím? A co když ne?

Internetem putuje obrázek, který zachycuje dvě okénka se dvěma frontami lidí - zatímco u levého okénka s nápisem vakcíny je dlouhá fronta, u druhého okénka s nápisem podpora imunity nikdo

vakciny

 
Reakce uživatelů na sebe nenechaly dlouho čekat. Pro ilustraci několik ukázek:

Mám respekt k té nemoci, jsem dokonce i očkovaný. Za celou dobu ale všech restrikcí a všeho okolo při boji proti Covid-19 ani jednou nezaznělo, že i zdravý životní styl, imunita, pozitivní myšlení, pohyb, čerstvý vzduch, je cesta jak si udržet nejen dobrou zdravotní kondici a předcházet nemocem.

Tak si odpovězte na otázku, k čemu lidi nutí vláda? ani jednou jsem od ní neslyšela, že lidé mají žít zdravě, sportovat, dělat to co je baví a těší (protože toto podporuje imunitu tím, odbourává stres a tělo produkuje hormon štěstí)....ba naopak je to zakazováno, omezováno a znemožňovano různými protiústavními a protizákonnými narizenimi. Od vlády (nejen tedy od ní) slyšíme o očko, které (nutí, i když nepřímo) lidem jako jedinou možnou tečku za covídkem..... Ten obrázek, který XY sdílel, vyjadřuje spoustu věcí, záleží jak si to kdo podle své přirozenosti vysvětlí a co v tom vidí.... Pokud už manipulaci, tak ze strany vlády a spol.

XY musím jen souhlasit, přesně tak ! Český národ je úplně zdegenerován. Stačí se podívat na dnešní děti, ty tvoří obraz svých rodičů a pak to vše je naše společnost ! Komzum nic jiného!

O zdroji by se dalo polemizovat, ale myšlenka je jasná.

Konečně začínají mít oč jim vlastně šlo!! Donutit lidi poslouchat!! Jakypak si dělat každý co chce!! Chcete do práce makat na nás?! Tak očkovat!! Kdyby nešli kdo by na ty hajzli dělal ?! No pár jich bude mít opravdovou tečku to už nebudou vědět a ostatní silní jedinci budou na ně dřít dál!! Super vymyšlený!! Sem tam dáme další tečku a další do nekonečna ono to proridne mladí to doženou rodí o závod! Pravda za chvíli by jsme se sem nevešli!! Bravo Vlado jen tak dál!! Fronty jako na banány za klidný totality v každý boudě na každým rohu hygiena nehygiena naco taky je to stejné tečka krásný název!! Lidi to prostě vzdali likvidace v přímém přenosu nač stavět koncentráky to by bylo okatý!!!

Už dočista ľudia osprosteli???zabudli ,čo je podpora imunity???šport,zdrava strava,to už nič??????len chemicky kokteil !!!

B. Jak snadné je zmanipulovat obrazem

Drtivá většina diskutujících si vůbec nevšimla, jakým způsobem s nimi obrázek manipuluje. Cíleně totiž využívá polarizačního triku, kterému se také říká falešné dilema, kdy věci a jevy, které fungují synergicky, prezentuje jako protiklady. Podle obrázku existují pouze dvě možnosti - buď se očkuješ, nebo podporuješ svou imunitu a zdravý životní styl. Obrázek se snaží příjemcům vsugerovat, že očkovaní svou imunitu nepodporují, nechodí do přírody, nežijí zdravě a spoléhají se pouze na vakcínu. Jenže ve skutečném světě to neplatí - očkovaní lidé běžně sportují, posilují svou imunitu, žijí zdravě, v žádném protikladu nejsou. Obrázek tedy manipuluje s realitou a nabízí nám silně zkreslený a nepravdivý pohled.

Černobílé vidění světa a radikalizace

Příspěvky, které redukují složité celospolečenské problémy na pouhé protipóly, aktivně přispívají ke štěpení a radikalizaci společnosti a umělému vytváření vzájemně soupeřících skupin obyvatel - ONI vs MY. Stačí vzpomenout na to, jak byla např. prezentována uprchlická krize - obyvatelé byli v online prostoru uměle rozdělování na vítače uprchlíků a naopak absolutní odmítače jakékoli migrace, přestože jsou tyto pohledy na věc marginální a drtivá většina populace zastává realistický přístup k problému (v souladu s Gaussovou křivkou).

Podobnou situaci zažíváme velmi intenzivně v posledních dvou letech - v mediálním prostředí je národ štěpen na očkované a antivaxery (přestože mnoho neočkovaných nejsou a priori odpůrci očkování, ale jednoduše mají strach, obávají se reakce po očkování, jsou zmateni dezinformacemi apod.), na tzv. fanatické rouškaře a svobodomyslné antirouškaře apod. Extrémní názory jsou pak vydávány za normální, přestože je drtivá část populace nezastává.

C. Dojmy vs. fakta

Na reakcích komentujících si také můžeme demonstrovat kognitivní zkreslení, kterému se říká konfirmační zkreslení. To funguje tak, že se soustředíme na informace, které potvrzují naše existující názory, a jiné informace vytěsňujeme. V tomto případě případě jde o informaci, že v průběhu pandemie ani jednou nezaznělo, že je důležitý zdravý životní styl…  a někteří diskutující pak za viníka přímo označili vládu (Ani jednou jsem od vlády neslyšela, že lidé mají žít zdravě, sportovat, dělat to co je baví a těší.). Skutečně v době pandemie nezaznělo, že je nutné posilovat imunitu a zdravý životní styl? Pojďme si tedy provést takový malý fact-checking doporučení vládních ministerstev pro zvládání pandemie Covid-19.

Doporučení Ministerstva vnitra ČR (www)

(výběr)

Buďte aktivní, zaměstnávejte mysl i tělo (práce z domova, domácí práce, vaření, uspořádat si dokumenty/fotografie, relaxace, zaměřit se můžete i na duchovní stránku, učte se s dětmi, hrajte hry). 

Relaxujte (koupel, hudba, dobré jídlo, četba, filmy, koníčky, cvičení doma apod. Každý v tom má vlastní zvyklosti).

Zaměřujte se na zdravý životní styl (dostatek spánku, zdravá strava, cvičení, nepřehánějte to s alkoholem či jinými návykovými látkami.

Doporučení Ministerstva zdravotnictví ČR (www)

(výběr)

Dbejte proto na zdravou a vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály – zejména vitaminy D, C, E , zinek či selen (vždy se však držte doporučených denních dávek).

Jezte kvalitní, co nejméně průmyslově zpracované potraviny, nezapomínejte na zeleninu a ovoce.

Kromě jídla je pro silný imunitní systém důležitý dostatek spánku a přiměřená fyzická aktivita.

Doporučení Státního zdravotnického ústavu (www)

(výběr)

Pravidelná fyzická aktivita a výživa má i v éře COVID-19 zásadní zdravotní význam.

Žijeme v podivné době „COVIDu-19“. Pomalu si uvědomujeme (alespoň někteří z nás), že se v životě něco mění. Je to ale současně velká příležitost zamyslet se nad vlastním životem. I když jsme vystaveni novým informacím, se kterými ještě neumíme vždy racionálně pracovat, je dobré si připomenout „stálé pravdy životního stylu“. Ty se ošidit nedají a nemění se. Je vhodná doba se svým tělem začít pracovat. S velkou pravděpodobností se nám pozitivně odmění.

Výživa musí být vyvážena vhodným pohybem, jinak zdraví nefunguje. 

Evidentně tedy neplatí, že by v době pandemie vláda a její aparát aktivně nepodporovala zdravý životní styl a posilování imunity.

D. Sekundární dopad - komu vlastně zvyšujeme dosah? 

Při sdílení obdobného obsahu si často neuvědomujeme, že prostým přesdílením příspěvku zvyšujeme dosah stránce či skupině, na které je zavěšen původní zdroj - v našem případě obrázek. Pojďme se tedy podívat alespoň krátce na obsah skupiny Cesta za zdravím. Hned na úvod se nenechme zmást názvem, drtivá většina dezinformačních či podvodných skupin a stránek nese nějaký poutavý název, se kterým se většina uživatelů ztotožní. Takže co všechno nám tato stránka prozradí? Třeba, že… 

Vakcíny proti Covid-19 jsou podvod

p1

Pandemie Covid-19 je řízena globálním zločinným syndikátem

p2

Že pandemie ani virus neexistuje

p3

Že vakcína je podvod

p4

Že v nemocnicích je stejně očkovaných a neočkovaných

p5

Že krev očkovaných se podezřele sráží

p6 

A další informačně bohaté příspěvky. Facebooková stránka pak odkazuje na webovou stránku http://www.cestazazdravim.eu/, která nás přesměruje na slovenskou stránku https://cestazazdravim2.webnode.sk/. Na těchto stránkách si např. můžete nechat změřit meridiány (co jsou meridiány si můžete přečíst např. zde), objednat nejrůznější doplňky stravy (https://doplnky-stravy7.webnode.sk/) či objednat speciální filtry vody (https://pitny-rezim8.webnode.sk/kontakt/), protože voda z kohoutku či lahví je dle autorů těchto stránek doslova toxická (https://pitny-rezim8.webnode.sk/kontakt/). A těm všem sdílením obrázku zvyšujeme dosah!

E. Historický exkurz

Výše uvedený obrázek byl v minulosti využit již mnohokrát, měnily se pouze nápisy nad jednotlivými okénky:

Prášky a ordinace vs. zdravý životní styl

Stížnosti vs. vděčnost

 

 F. Kritické myšlení jako kritický faktor

Kritické myšlení je v tomto případě naprosto kritickým faktorem - asi mezi námi neexistuje někdo, kdo by odmítal zdravý životní styl, podporu imunity a snahu zajistit si zdraví. Přesto se i tyto hodnoty dají zneužít k vyvolání averze proti očkování, což se ostatně této stránce daří. Svět prostě není černobílý.

Pro E-Bezpečí, Kamil Kopecký
Univerzita Palackého v Olomouci
(převzato ze soukromého blogu)

 

Jak citovat tento text:
KOPECKÝ, Kamil. Komentář: Jak manipulovat s naší myslí pomocí obrázků - vakcíny vs. podpora imunity. E-Bezpečí, roč. 6 (2021), č. 2, s. 39-44. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=2422


 

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2022)

panel
190000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
60000 +
proškolených dospělých
panel
8000 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
300 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
7800 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
160000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png

 

We use cookies

Na naší webové stránce používáme cookies. Některé z nich jsou nutné pro běh stránky, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit vlastnosti stránky na základě uživatelských zkušeností (tracking cookies). Sami můžete rozhodnout, zda cookies povolíte. Mějte prosím na paměti, že při odmítnutí, nemusí být stránka zcela funkční.