fbpx

Home Z naší kuchyně Vzdělávání seniorů v oblasti bezpečného používání internetových služeb

Remove

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (5 Votes)

mini_seniorV těchto dnech realizuje tým projektu E-Bezpečí ve spolupráci s Nadací Vodafone sérii výcvikových akcí, jejichž cílem je naučit seniory využívat internetové služby co nejbezpečněji. Senioři jsou na totiž na internetu velmi aktivní...

 


"Průměrný senior využívá celou řadu internetových služeb - aktivně používá email, vyhledává informace prostřednictvím internetových vyhledávačů, nakupuje a také na internetu draží," uvádí Kamil Kopecký, vedoucí projektu E-Bezpečí. Zároveň dodává: "V řadě případů se však nechová bezpečně, reaguje na podezřelé obchodní nabídky, využívá podvodných eshopů, nechá se nalákat na SCAM419. Cílem našeho projektu je naučit seniory využívat právě tyto běžné technologie co nejbezpečněji a snížit tak rizika, že by se senioři mohli stát obětmi podvodu."

seniorinadace

Kurzy, které realizuje projekt E-Bezpečí díky finanční podpoře Nadace Vodafone, se zaměřují především na oblast internetových podvodů. Velké množství seniorů se každoročně stává obětmi právě těchto forem kybernetické kriminality a často podvod policejním složkám nehlásí - mají strach ze sekundární viktimizace a jsou schopni raději obětovat poměrně nízké částky, o které byli okradeni, než aby se pokusili trestný čin oznámit.

"Naším úkolem je především naučit seniory rozpoznat, ve kterých případech jde pravděpodobně o podvod, jak si informace z internetu ověřovat (např. ověřit, že internetový obchod již delší dobu existuje, má kamenou prodejnu a existují na něj validní recenze), jak se chránit a bránit a proč je nutné i tyto případy ohlašovat policii, " uvádí René Szotkowski, lektor projektu.  

Senioři (a celé seniorské kolektivy, kluby či skupiny) se mohou do kurzu přihlašovat prostřednictvím Centra celoživotního vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, a to zde. Kurzy jsou realizovány ZDARMA.

Aktuálně budou kurzy probíhat v Olomouci a Ostravě. Detaily o místu konání upřesníme dle zájmu.

Redakce E-Bezpečí

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo google/p>