fbpx
Firma Eset podpořila E-Bezpečí! Děkujeme!
28. 05. 2024

Firma Eset podpořila E-Bezpečí, velmi děkujeme!

Číst dál...

Nové plakáty na školní nástěnky od E-Bezpečí
22. 04. 2024

Vyzkoušejte naše nové letáčky pro školní nástěnky: Základní pravidla kybernetické bezpečnosti a Jak používat umělou inteligenci eticky.

Číst dál...

Online videokurz AI začínají využívat policisté
09. 04. 2024

Online videokurz E-Bezpečí začínají využívat policisté, k seznámení s umělou inteligencí je vynikající, odpadá nutnost scházet se prezenčně... děkujeme za...

Číst dál...


Home Rizikové jevy Sociotechnika Bezpečnostní chyba Facebooku odhalila, jak je svět sociálních sítí iluzorní

Přečteno jinde










































Přihlásit odběr novinek


mini facebookVčerejší bezpečnostní chyba Facebooku alespoň na chvíli otevřela dveře do iluzorního světa facebookových profilů a opět potvrdila, že anonymita uživatelů sociálních sítí je skutečně pouze zdánlivá.

 

Facebook se včera (10. 1. 2020) potýkal s bezpečnostní chybou, která umožňovala vidět v Historii úprav jednotlivých stránek či profilů, kdo jednotlivé příspěvky spravuje a edituje. Šikovným uživatelům této sociální sítě se pak během odkrytí této chyby pořídit řadu snapshotů zachycujících skutečné demaskované editory. A zjištění byla často velmi překvapivá.

Dozvěděli jsme se například, že stránka Greenpiss, která zesměšňuje ekology a ekologická hnutí, je napojena na pracovníky tepelné elektrárny Chvaletice (zde), kdo se ve skutečnosti stará o některé dezinformační weby (zde a např. zde), nebo třeba, že satirickou stránku Podpírame našeho prezidenta mimo jiné spravuje bývalý radní, kterého prezident Zeman žaluje za pomluvu (zde). Velmi zajímavé bylo také zjištění, kolik osob se ve skutečnosti stará o facebookový profil Andreje Babiše - jde o více než deset lidí včetně známého Marka Prchala a další členy tiskových oborů ANO a vlády. Stránka premiéra pak byla pro jistotu na 3 hodiny vypnuta.

facebook nedostupna

Výše uvedené incidenty ukazují, že anonymita v online prostředí je skutečně pouze zdánlivá a stačí jedna drobná chyba a může dojít k odhalení. Zároveň ilustrují, jak často se různé druhy tzv. humoristických a satirických stránek využívají v rámci konkurenčního boje - a to nejen politického. 

Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký

 

Jak citovat tento text:
KOPECKÝ, Kamil. Bezpečnostní chyba Facebooku odhalila, jak je svět sociálních sítí iluzorní. E-Bezpečí, roč. 5, č. 1, s. 3-4. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1732


 

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2022)

panel
160000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
45000 +
proškolených dospělých
panel
7000 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
5500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
160000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Ocenění projektu E-Bezpečí

pohar
KYBER Cena 2023
(1. místo)
pohar
Nejlepší projekt prevence kriminality na místní úrovni 2023
(1. místo)
pohar
Evropská cena prevence kriminality 2015
(1. místo)

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo hoaxlogo policielogo rozhlaslogo linkabezpecilogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png