fbpx
Nová knížka z dílny E-Bezpečí o online podvodech je tu.
03. 09. 2021

Co je to phishing, romance scam, CEO scam a další druhy online podvodů? Dozvíte se v naší nové knížce. Stahujte zcela zdarma zde.

Číst dál...

Stop Cybercrime
30. 08. 2021

Projekt Stopcybercrime.cz stále nabízí možnost vzdělávání pro různé cílové skupiny ZDARMA. Vyzkoušejte.

Číst dál...

Animace do výuky
30. 08. 2021

Na YouTube kanálu E-Bezpečí naleznete speciální playlist animací pro volné využití ve výuce. Vyzkoušejte!

Číst dál...


Home Rizikové jevy Stalking a kyberstalking Cyberstalking - praktické ukázky

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

cs_mini.jpgJev, kterému se budeme dnes věnovat, se jmenuje cyberstalking („kybernetický lov“) a označuje se jím zneužívání online komunikace k nabízení nepožadovaných služeb a věcí, virtuální pronásledování, obtěžování a zastrašování vybraných uživatelů přes internet. Oběti tohoto chování jsou pak pronásledovány a obtěžovány v chatovacích místnostech („chat roomech“) spamem, zanecháváním vzkazů v návštěvních knihách, zasíláním virů apod. V kriminologickém smyslu je stalking, tedy pronásledování, definován jako úmyslné, zlovolné pronásledování a obtěžování jiné osoby, které snižuje kvalitu jejího života a ohrožuje její bezpečnost. Cyberstalking můžeme považovat za jeho elektronickou podobu.

Lovci
Kybernetičtí lovci (cyberstalkers nebo obecněji stalkers, stalkeři), o kterých bude v článku řeč, používají k získávání kontaktů různé promyšlené postupy a pomocí nich si vybírají své oběti v chat roomech, diskusních fórech, prostřednictvím e-mailů, spamováním (mnohonásobným zasíláním nevyžádané pošty), obtěžováním v živém – online rozhovoru nebo i slovesným napadáním (tzv. flaming), případně zanecháváním nepřístojných vzkazů v návštěvních knihách, zasíláním virů apod. Charakteristická je pro stalkery, resp. cyberstalkery, jejich vytrvalost a systematičnost. Postavy a charaktery těchto „lovců“, které jsou často smyšlené, a o to nebezpečnější, poukazují skutečně na ty nejhorší typy lidí pohybující se v prostředí Internetu. Přestože je jich mezi uživateli sítě menšina, můžeme se s nimi skrytě i přímo setkat i my.

Chat
Nyní si na příkladu internetové komunikace v chatovací místnosti a následné tabulce s analýzou proběhnuté komunikace ukážeme typické chování a postupy cyberstalkera. Barevně odlišený text slouží k ilustraci chování, jež je popsáno v Tabulce 2.

 cg_1_mini.jpg

Tabulka 1: Ukazuje výňatek z chatové komunikace, která ilustruje typické chování při cyber stalkingu.

cg_2_mini.jpgTabulka 2: Ukazuje chování a motivace spojené se cyber stalkingem. Barevné oblasti v této tabulce se vztahují k výňatkům z komunikace v Tabulce 1 výše.Profily uživatelů chatu
cutie-gurl
Nadávky a urážky v komunikaci uvedené v Tabulce 1 pokračovaly a byly ještě cílenější a sprostší. Reaper boy si uvědomil, že má velkou moc, a patřičně ji využíval. Myslel si, že jej SwApR a angel obdivují za to, co dělá a jak se chová. cutie-gurl, které je 13 let, se pokusila reagovat: ještě více se rozzlobila, ale na ostatní to nijak nezapůsobilo, pokračovali v tom dál. cutie-gurl trpí vážnou poruchou příjmu potravy, která se vinou tohoto zacházení ještě zhoršila, a to jí způsobilo silnou duševní újmu. Má pocit, že kdokoliv se na ni podívá, vidí ji jako tlustou a ošklivou. Každý den odpoledne, kdy po dobu zhruba jedné hodiny čeká sama doma na svou matku, která se má vrátit z práce, se cítí velmi vyděšeně, má strach.

Reaper boy
Skutečné jméno uživatele Reaper boy je John Griffith, je mu 16 let a má rád skateboarding. Nějakou dobu pečlivě sledoval cutie-gurl a opakovaně se na ni zaměřoval. Griffith pravidelně mění své uživatelské jméno, aby ho nemohla cutie-gurl a další jeho oběti rozpoznat. Často se angažuje v online zastrašování a zřídkakdy to provádí sám, většinou k tomu nabádá i další uživatele. Z profilu cutie-gurl si přečetl, že je to mladá dívka, a používá základní postupy k tomu, aby ve svých obětech – včetně cutie-gurl – vyvolal strach.


Příklad: Výše uvedená konverzace se odehrála v 16:30 hod. v průběhu školního dne, a proto Reaper boy jednoduše uhádl, že jeho oběť bude na sobě zrovna mít školní uniformu. A tak mohl cutie-gurl snadno vyděsit.

Cyberstalker a jeho motivace
Cyberstalker může mít k dispozici informace o své oběti z reálného světa, například od starého kamaráda či kamarádky, nebo dokonce spolužáka. Nicméně cyberstalker zřejmě nikdy svou oběť ve skutečném světě nepotkal a může si ji vybrat za svůj cíl jen proto, že mu připadá nějakým způsobem zranitelná. Je pravděpodobné, že se pokusí naplánovat kontakt se svou obětí přístupem k telefonním číslům, použitím e-mailu apod.
Motivací, která podporuje cyberstalking, je snaha o získání moci nad obětí, a to především pomocí strachu. Zdroj jeho síly spočívá ve znalosti oběti a v informacích o ní. Shání je proto, aby jeho vyhrožování a hrozby vypadaly realističtěji a aby mohl postupně u oběti vyvolávat stále větší strach. Schopnost vyděsit a následně kontrolovat oběť roste právě s množstvím informací, které cyberstalker o oběti získá. „Stalkeři“ používají telefonní čísla, adresy, ale i osobní koníčky a záliby k tomu, aby zaútočili na soukromí svých obětí. Zjistí si, které věci dokážou oběť rozrušit, a tuto informaci použijí k jejímu dalšímu obtěžování.

Online přátelství?
I v online prostředí lze najít opravdové přátele a, stejně jako ve skutečném světě, se můžeme s online přáteli pohádat anebo se k nám občas mohou chovat i protivně. To jsou situace často spojené právě s přátelstvím – ať už je „online“, nebo „offline“.

My i naši přátelé se můžeme – jak v běžné osobní komunikaci, tak i skrz Internet – dokonce bavit i vzájemným škádlením, popuzováním, jemnými urážkami, vyprávěním vtipů nebo nadávkami. Nemusí nám to vadit, protože se známe a na takové komunikaci jsme se případně i dohodli. Víme ale, že pokud zajdeme příliš daleko, přítel nám to dá najevo a my se mu můžeme omluvit.

Obrana

Bohužel ale existují situace, při kterých se stalker rozhodne svou oběť pronásledovat. Může nebo také vůbec nemusí znát svou oběť v reálném životě. Oběť nebude určitě souhlasit s urážkami nebo zastrašováním a, a to je typické, bude touto zkušeností neobyčejně vyděšena. Naopak stalker bude mít z terorizování své oběti potěšení. Co můžeme udělat pro to, abychom předešli výše uvedeným situacím? Odpověď není snadná, přesto je důležité:
•    Být při komunikaci velmi opatrný: ne každý je tím, za koho vystupuje.
•    Pečlivě si rozmyslet příslib nového a úžasného vztahu.
•    Zvážit, zda nehledáme lásku na špatném místě.
•    Vytyčit si hranice s ohledem na komunikaci sexuální povahy a dodržovat je.
•    Neodpovídat a nijak nereagovat na posměchy a hrozby.
•    Upozornit na tyto hrozby a posměchy moderátora chatu, pokud je to možné. Může to pomoci i jiným uživatelům, resp. potenciálním obětem.
•    Vyhnout se rozdávání osobních kontaktů – upravit si osobní profil a všechny informace osobní povahy odstranit.
•    Ignorovat, příp. zablokovat jakéhokoliv uživatele, který nás obtěžuje.


Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Zdroje:
O Connel, R. a kol. Cyber Stalking, Abusive Cyber sex and Online Grooming: A Programme of Education for Teenagers. University of Central Lancashire.

Internetový portál Safer Internet (slovník pojmů)
http://www.saferinternet.cz/webmagazine/subcategories.asp?idk=219

Internetový portál Úřadu pro ochranu osobních údajů (slovník pojmů)
http://www.uoou.cz/index.php?l=cz&m=bottom&mid=01:13&u1=&u2=&t=
 

 

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
90000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
35000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png