Vyzkoušejte si naši novou simulaci: https://e-bezpeci.cz/fakeemail/
Informace o videokurzech E-Bezpečí jsou k dispozici zde.
V našem online videokurzu E-Bezpečí pro rodiče je ode dneška nová lekce zaměřená na online závislosti.
Opatření spojená s pandemií COVID19 dopadla samozřejmě také na projekt E-Bezpečí, který musel omezit (a často zcela zrušit) stovky prezenčních vzdělávacích akcí. Proto jsme velkou část našich aktivit převedli do online světa a prezenční vzdělávací akce nahradili e-learningovými webináři (v reálném čase) či online videokurzy (předtočenými videopřednáškami s doprovodnými aktivitami). Pro rodiče, kteří jsou pro nás klíčovou skupinou, jsme pak nachystali ucelený online videokurz. A právě o něj byl (a v letošním roce stále je) velký zájem. Během půl roku se do kurzu přihlásilo více než 1900 rodičů z celé České republiky.
I v letošním roce vzrostl počet případů řešených online poradnou projektu E-Bezpečí Univerzity Palackého v Olomouci, a to meziročně o 10 procent. Dominantní byly především problémy spojené s únikem intimních materiálů na internet a jejich následné zneužití, poradna však stále více zachycuje také případy spojené s nezvládnutým rozchodem a tzv. stalkingem (nebezpečným pronásledovánám). Mnoho uživatelů se také stalo terčem online podvodů (scam, phishing, vyděračské dopisy apod.). Dominantními platformami, na kterých útoky probíhají, zůstává Facebook a Instagram.
Opět nám řádí podvodné emaily, které se snaží vzbudit u uživatelů strach a zaplatit požadovanou částku. Platí zásada: Nic neplatit! E-mail smazat.
Dezinformace v online světě představují fenomén, který se v posledních letech v souvislosti se závažnými celosvětovými problémy (pandemie COVID19, migrace, vakcinace, volby apod.) rozšířil po celém světě. Dezinformace intenzivně provázely také aktuální pandemii onemocnění COVID19 a zasáhly do životů milionů lidí z celého světa. Proto jsme se rozhodli zjistit, jak dezinformace spojené s COVID19 zasáhly české uživatele sociálních sítí.
V naší studii mapujeme, které dezinformace spojené s COVID19 se intenzivně rozšiřovaly v České republice a dalších evropských zemích, na co byly zaměřeny a se kterými z nich se obyvatelé setkávali nejčastěji. Stejně tak sledujeme, jakým způsobem jsou dezinformace propojeny s kriminalitou a jaký dopad mají na fungování společnosti.
Dezinformace spojené s COVID19 (animace)
Facebook bojuje s falešnými účty, jejich nárůst je v posledních letech enormní.
Dezinformace o vakcínách na COVID19
Počet případů řešených online poradnou E-Bezpečí meziročně opět vzrostl o desetinu.
Jak si ověřovat informace v prostředí internetu (animace)
Výzvy jsou dle dětí nebezpečné, ale stejně je na internetu sledují a vyhledávají
Podvodné emaily s vydíráním opět řádí
Online videokurzem E-Bezpečí pro rodiče prošlo v loňském roce téměř 2000 tatínků a maminek z celé ČR
/p>