fbpx
Aktualizujeme Kybergrooming.cz
06. 06. 2021

Doména kybergrooming.cz byla dlouho prázdná, proto jsme ji museli aspoň trochu zaplnit. Více na...

Číst dál...

Pravda, nebo lež? Nový cyklus E-Bezpečí o mýtech kolem nás
02. 06. 2021

Dnešního dne jsme odstartovali nový cyklus zaměřený na mýty kolem nás: Pravda, nebo lež? Každý pracovní den na našich sociálních sítích naleznete...

Číst dál...

Vyznáš se v mýtech a hoaxech? Dokážeš rozpoznat, co je pravda a co je lež?
25. 05. 2021

Vyznáš se v mýtech a hoaxech? Dokážeš rozpoznat, co je pravda a co je lež? Vyzkoušej náš malý kvíz na adrese:...

Číst dál...


Home Z naší kuchyně Europoslankyně Charanzová se na pedagogické fakultě zajímala o rizika v kyberprostoru

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.78 (9 Votes)

dita02Dita Charanzová, poslankyně Evropského parlamentu, navštívila pedagogickou fakultu. V Centru prevence rizikové virtuální komunikace (PrVoK, E-Bezpečí) získala informace o tom, jak bezpečný nebo nebezpečný je život dětí v kyberprostoru. Během dne se seznámila i s konceptem Učitel21.

 

Přímo v laboratořích Centra PrVoK se uskutečnilo setkání europoslankyně Dity Charanzové se zástupci Univerzity Palackého. Jednání se zúčastnili Vít Zouhar, prorektor univerzity, Libuše Ludíková, děkanka její pedagogické fakulty, a Kamil Kopecký, vedoucí Centra prevence rizikové virtuální komunikace.

„V rámci dvouhodinové návštěvy jsme diskutovali především o ochraně dětí v online prostředí a o možnostech zvýšení jejich bezpečnosti. Stejně tak jsme se věnovali i možnostem používání mobilních telefonů ve školách, když jsme hovořili o tom, jestli je regulovat či ne a jakým způsobem. Debatovali jsme také o sociálních sítích, které využívají děti, mimo jiné o Instagramu, Snapchatu, YouTube a TikToku, i o nadměrném sdílení osobních údajů dětí rodiči,“ uvedl Kamil Kopecký, vedoucí Centra PrVoK.

charanzova3

Centrum začalo s Ditou Charanzovou spolupracovat na konci roku 2018. „Europoslankyně má ve své gesci mimo jiné digitální agendu, zajímá se tedy nejen o oblast kybernetické bezpečnosti, ale také o aktuální technologické trendy a možnosti zapojení technologií do výuky,“ dodal Kamil Kopecký. Při návštěvě pedagogické fakulty podle něj odkázala i na příklady dobré praxe. Firmy v nich zavedly automatizaci a robotizaci a zvýšily svou konkurenceschopnost a výkon, aniž by bylo nutné propustit zaměstnance.

Podle Kamila Kopeckého byla velmi zajímavá i závěrečná část její návštěvy Centra. Pod vedením studentů pedagogické fakulty si europoslankyně vyzkoušela celou řadu technologií, od systémů smíšené a rozšířené reality (Merge Cube, Hololens, Google Glass apod. ), přes systémy virtuální reality (Google Carboard, Daydream, Oculus Rift a Oculus Go), k robotickým edukačním pomůckám ozobot, beebot, cuebot a sphero, až k technologii 3D tisku a k programovatelným robotickým ramenům. 

„Na UP jsem si vyzkoušela tak trochu jiné brýle, výlet do virtuální reality mi zařídil Kamil Kopecký a jeho tým v digidoupe.cz. Díky za to i za veškerou práci v jejich projektu e-bezpečí.cz. Dělají skvělé věci v oblasti preventce v online světě, a to nejen pro děti!“ pochlubila se Dita Charanzová na svém facebooku.

Během návštěvy olomoucké pedagogické fakulty se europoslankyně seznámila i s konceptem Učitel21, jenž ji představila děkanka fakulty Libuše Ludíková.

dita02

„Hovořila jsem o konceptu přípravy budoucích učitelů na naší fakultě. Vysvětlovala jsem, v čem je projekt Učitel21 jedinečný a na jaké kompetence budoucích pedagogů cílí. Prezentovala jsem před paní europoslankyní naši snahu připravit učitele, který bude nejen schopen kvalitně zvládat svůj obor, ale bude i připraven na široké spektrum problémů, jež dnešní škola přináší, ať se již jedná o heterogenitu žáků či prostředí, dopady digitalizace, potřebu orientace v mediálním prostoru a dalších oblastech,“ uvedla děkanka fakulty. Setkání zhodnotila pozitivně, neboť podle ní otevřelo řadu možností další spolupráce, které fakulta hodlá využít.  

Jak citovat tento text: KOPECKÝ, Kamil. Europoslankyně Charanzová se na pedagogické fakultě zajímala o rizika v kyberprostoru. E-Bezpečí, roč. 4, č. 1, s. 42-44. Olomouc: Univerzita Palackého, 2019. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1467

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
90000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
35000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png