fbpx
Aktualizujeme Kybergrooming.cz
06. 06. 2021

Doména kybergrooming.cz byla dlouho prázdná, proto jsme ji museli aspoň trochu zaplnit. Více na...

Číst dál...

Pravda, nebo lež? Nový cyklus E-Bezpečí o mýtech kolem nás
02. 06. 2021

Dnešního dne jsme odstartovali nový cyklus zaměřený na mýty kolem nás: Pravda, nebo lež? Každý pracovní den na našich sociálních sítích naleznete...

Číst dál...

Vyznáš se v mýtech a hoaxech? Dokážeš rozpoznat, co je pravda a co je lež?
25. 05. 2021

Vyznáš se v mýtech a hoaxech? Dokážeš rozpoznat, co je pravda a co je lež? Vyzkoušej náš malý kvíz na adrese:...

Číst dál...


Home Z naší kuchyně E-Bezpečí v roce 2019

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

podcast drobnosti imageV roce 2019 zrealizoval tým projektu E-Bezpečí 475 terénních vzdělávacích akcí, čímž jsme překročili svůj dosavadní rekord. Náš tým zrelizoval 380 akcí pro žáky, 46 pro učitele, 34 akcí pro rodiče, 5 pro policisty a 4 akce pro seniory. Samotným výcvikem pak prošlo více než 13000 osob. Z měst, která jsme navštívili, můžeme zmínit například Kojetín, Přerov, Olomouc, Ostravu, Opavu, Kroměříž, Zábřeh na Moravě, Prahu, Hradec Králové, Jeseník, Brno, Plumlov, Jablunkov nebo Čachovice. Těmito terénními akcemi jsme rozšířili naší mapu proškolených institucí.

Školy mají možnost vybrat si ze dvou modulů pro žáky. V základním seznámíme žáky s kyberšikanou, kybegroomingem a zmiňujeme také velmi se rozmáhající sexting. Lektoři pojmy teoreticky zakotví, přičemž v průběhu besedu obzvláštňují případy, na kterých vysvětlí jednotlivé projevy a postupy. Některé z těchto případů prošly i naší poradnou. Besedy jsou vedeny interaktivní formou, žáci jsou často dotazováni a musejí přijít na správné řešení sami. 

Druhý modul se týká sociálních sítí se zaměřením hlavně na ty, které vlastní Facebook, což je Instagram, Messenger a WhatsApp. Tento modul je doporučován do starších tříd, které již absolvovaly základní modul. Kromě jasných pozitiv sociálních sítí lektor se studenty probere i negativa. Studenti se seznámí s nástrahami sociálních sítí, jaké kybernemoci jim mohou hrozit, jak lze vyhledat osobu pomocí fotografie (reverzní vyhledávání), proč je lepší mít v online prostředí soukromé účty, jak poznat falešné profily nebo nastrčené videosmyčky atd. Lektoři často zmíní také YouTube, který je dle našeho posledního výzkumu České děti v kybersvětě dětmi nejvyužívanější sociální sítí, dotknou se také TikToku, Snapchatu a dalších populárních nástrojů.

Na akcích pro dospělé zmíníme všechny výše uvedená rizika, mění se ale forma samotných přednášek. Lektoři s rodiči proberou, jak zabezpečit technologie, na reálném příkladu jinm ukážou manipulaci dítěte sexuálním útočníkem, doporučí vzdělávací materiály a filmy, na které se můžou se svými dětmi podívat atd. Ostatní školení se liší podle skupiny, pro kterou jsou objednány. S učiteli probereme například jak se zachovat v případě problému na jejich škole, v jejich třídě, se seniory na co si mají dát na internetu pozor a jak nenaletět podvodným stránkám a službám atd.

Jak jsme již dříve avizovali, do boje s těmito riziky jsme se pustili také s našimi polskými kolegy v rámci mezinárodního projektu StopCyberCrime, který je společný pro 8 policejních ředitelství z České republiky a Polska. Za minulý rok, kdy tento projekt odstartoval, se v rámci této spolupráce podařilo zrealizovat 101 akcí.

Děkujeme všem, díky kterým můžeme vykazovat tato čísla, všem, kteří podporují naši činnost. Děkujeme našemu generálnímu partnerovi společnosti O2 Czech Republic a Nadaci O2, také firmě Seznam.cz a Google, ČSOB, statutárním městům Olomouc a Ostrava, Olomouckému kraji, MŠMT a MVČR a dalším, díky kterým je naše fungování snazší.

Těšíme se na to, co dalšího a nového na nás čeká v následujícím roce.

Pro E-Bezpečí
Mgr. Pavla Střílková
lektorka projektu

Jak citovat tento text: STŘÍLKOVÁ, Pavla. E-Bezpečí v roce 2019. E-Bezpečí, roč. 5, č. 1, s. 1-3. Olomouc: Univerzita Palackého, 2020. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1739

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
90000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
35000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png