fbpx
Aktualizujeme Kybergrooming.cz
06. 06. 2021

Doména kybergrooming.cz byla dlouho prázdná, proto jsme ji museli aspoň trochu zaplnit. Více na...

Číst dál...

Pravda, nebo lež? Nový cyklus E-Bezpečí o mýtech kolem nás
02. 06. 2021

Dnešního dne jsme odstartovali nový cyklus zaměřený na mýty kolem nás: Pravda, nebo lež? Každý pracovní den na našich sociálních sítích naleznete...

Číst dál...

Vyznáš se v mýtech a hoaxech? Dokážeš rozpoznat, co je pravda a co je lež?
25. 05. 2021

Vyznáš se v mýtech a hoaxech? Dokážeš rozpoznat, co je pravda a co je lež? Vyzkoušej náš malý kvíz na adrese:...

Číst dál...


Home Rizikové jevy Sociotechnika Podvod zvaný boss scam, CEO/BEC podvod

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

mini bosscamBoss scam (či CEO/BEC fraud, fake president) je druhem podvodu, ve kterém pachatelé předstírají, že jsou vaši nadřízení (např. ředitelé), kteří chtějí, abyste převedli na jejich pokyn peníze z firemního účtu na účet jiný, např. na zafinancování konkrétního projektu, případně proplatili fiktivní fakturu či fiktivní platební příkaz. Podvod využívá především nepozornosti zaměstnanců, kteří jsou zvyklí se svým nadřízeným běžně e-mailem komunikovat a již si neověřují, od koho příkaz ve skutečnosti přišel.

Podvod začíná nenápadně, na firemní e-mail nám dorazí zpráva, která se tváří, jako kdyby ji odeslal váš nadřízený - odesílatel se skutečně “jmenuje stejně”. Na první pohled se tedy může zdát, že skutečně pochází od našeho nadřízeného.

(Běžná e-mailová stránka se seznamem zpráv, pachatel využívá jméno Kamil Kopecký)

V našem příkladu se zaměřme na e-mail s předmětem: Platba. Ten se tváří, jako by byl odeslán Kamilem Kopeckým. V tento moment je velká část zaměstnanců přesvědčena, že e-mail skutečně pochází od jejich vedoucího. Po otevření e-mailu se nám objeví následující zpráva.

(E-mailová adresa neodpovídá, jde pravděpodobně o podvod.)

Na první pohled vidíme, že náš nadřízený chce ověřit stav firemního účtu, protože bude chtít provést finanční operaci. Na což má jistě oprávnění. Pokud se ale zaměříme na e-mail podrobněji, zjistíme, že e-mailová adresa odesílatele neodpovídá skutečné firemní či soukromé adrese našeho šéfa. Pokud jsme ale zvyklí takto s vedoucím komunikovat, snadno tento zásadní detail přehlédneme. V dalším e-mailu nám pak náš “fiktivní šéf” pošle konkrétní čísla účtu s detailním platebními informacemi, požaduje potvrzení o odeslání apod. Pokud pak peníze převedeme, velmi rychle zmizí jak účet, tak i pachatel.

Přestože je podvod poměrně jednoduchý, i v České republice nalezneme řadu případů, ve kterých skutečně pracovníci administrativy finanční prostředky na zahraniční účty převedly. O téměř půl milionu korun např. přišla firma na Zlínsku, která uvěřila podvodníkovi. Účetní firmy dostala e-mailem od svého šéfa pokyn, aby odeslala peníze. Jenže se ukázalo, že e-mail byl falešný. Policie takových pokusů o podvod vyšetřuje celou řadu.

Jedná se o poměrně rozsáhlou trestnou činnost, která je Policií ČR prověřována. Velmi často jsou poškozenými právnické osoby, v jejichž firmách je účetní agenda složitá a objemná. Pak se lehce stane, že je některý z takto podvržených podvodných e-mailů vyslyšen a dojde k převodu finančních prostředků. Problémem je, že finanční prostředky jsou zasílány v cizí měně na zahraniční účty a škoda bývá opravdu vysoká. Sledování finančního toku bez rychlé reakce poškozeného, případně zajištění finančních prostředků na podvodném účtu, je pak cestou velmi komplikovanou a složitou. Přitom by stačilo jen více pozornosti při kontrole příchozí e-mailové pošty, ověření u nadřízeného který transakci zadal, nebo měl zadat. Způsob páchání u podvodů “boos scam” není totiž nějak moc sofisitkovaný,” uvádí Pavel Schweiner, vyšetřovatel oddělení kyberkriminality KŘPOL.

Na tento typ podvodu pravidelně upozorňují české i zahraniční banky, včetně ministerstva financí a dalších institucí (Česká spořitelna, Komerční banka). Podle statistik pak zhruba 20-30 % firem oslovených tímto podvodem částku skutečně zaplatí. Na podvod upozorňuje také Europol, který k problematice ve spolupráci s českou policií vydal přehlednou infografiku (k dispozici v češtině zde).

Základní pravidla ochrany:

Ochranou je především správně nastavený způsob předávání informací uvnitř firmy (firemní komunikace), kdy jsou veškeré platební žádosti skutečně ověřeny. To však platí i mimo firemní sektor - vždy si ověřme, zda v případě online plateb skutečně komunikujeme s oprávněnou osobou. Toto lze snadno provést třeba telefonicky.

Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký
Univerzita Palackého v Olomouci

Jak citovat tento text: KOPECKÝ, Kamil. Podvod zvaný boss scam, CEO/BEC podvod. E-Bezpečí, roč. 5, č. 1, s. 100-102. Olomouc: Univerzita Palackého, 2020. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1854

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
90000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
35000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png