fbpx
Aktualizujeme Kybergrooming.cz
06. 06. 2021

Doména kybergrooming.cz byla dlouho prázdná, proto jsme ji museli aspoň trochu zaplnit. Více na...

Číst dál...

Pravda, nebo lež? Nový cyklus E-Bezpečí o mýtech kolem nás
02. 06. 2021

Dnešního dne jsme odstartovali nový cyklus zaměřený na mýty kolem nás: Pravda, nebo lež? Každý pracovní den na našich sociálních sítích naleznete...

Číst dál...

Vyznáš se v mýtech a hoaxech? Dokážeš rozpoznat, co je pravda a co je lež?
25. 05. 2021

Vyznáš se v mýtech a hoaxech? Dokážeš rozpoznat, co je pravda a co je lež? Vyzkoušej náš malý kvíz na adrese:...

Číst dál...


Home Věda a výzkum Věda a výzkum Facebook bojuje s falešnými účty, jejich nárůst je v posledních letech enormní.

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (2 Votes)

mini fblogominiFacebook jako největší sociální síť světa aktivně bojuje s falešnými účty. Jejich nárůst je ovšem v posledních letech enormní. Podle údajů z Facebooku tato sociální síť ještě v roce 2018 smazala čtvrtletně kolem 500-800 milionů falešných účtů, v prvním čtvrtletí roku 2020 již však již smazala 1,7 miliard, v druhém čtvrtletí pak 1,5 miliard. V 3. čtvrtletí roku 2020 dosáhl počet odstraněných účtů 1,3 miliard. Nárůst fake profilů může souviset jak s pandemií COVID19, tak i prezidentskými volbami či dalšími kontroverzními celosvětovými tématy. Řada z falešných profilů je pak také využívána pro realizaci různých vlivových operací v rámci hybridních forem válek.


Ve srovnání s reálným počtem uživatelů Facebooku (přibližně 2,7 miliard měsíčních aktivních uživatelů v roce 2020, přičemž počet uživatelů této sítě od roku 2008 trvale narůstá) je počet falešných účtů velmi vysoký.  S tímto problémem se však potýkají všechny větší sociální sítě, nevyjímaje ty české (např. dnes již zanikající služba Lidé.cz) - pokud nedochází k reálnému ověření identit uživatelů, bude vždy část uživatelských účtů tvořena účty falešnými. Facebook má navíc velmi vysoký celosvětový dosah a dopad, je tedy logické, že bude tímto způsobem tato síť falešnými a podvodnými profily zamořována.

Počty falešných účtů zablokovaných sociální sítí Facebook

FB pocty blokaci

Sociální síť maže falešné profily na základě podnětů svých uživatelů, zároveň je však také proaktivní a účty na základě svých algoritmů blokuje. Podle dat z Facebooku ve třetím čtvrtletí roku 2020 algoritmy dokázaly zachytit a označit přes 99,3 % účtů, které byly později uživateli označeny jako falešné a nahlášeny ke kontrole. Přestože se tedy řadě uživatelů zdá, že Facebook reaguje pomalu, řečí velkých čísel naopak velkou část fake profilů hlášených uživateli zvládá odhalit automatizovaně.

Množství účtů, které označil Facebook za falešné dříve, než je reportovali samotní uživatelé

fb proactive activities

Odhadovaný počet falešných či duplicitních účtů na této sociální síti se pohybuje kolem 16 % (oficiální data Facebooku z roku 2020 uvádějí, že 11 procent tvoří účty duplicitní, 5 procent pak účty zcela falešné). Co je důležité připomenout, z jednoho falešného (ale i ověřeného) účtu můžeme vytvořit desítky stránek či diskusních skupin! 

Množství falešných profilů klade logicky zvýšené nároky na preventivní protiopatření, především důsledné ověřování identit uživatelů. To pak logicky patří k důležitým gramotnostem, kterými je třeba vybavit jak děti, tak i dospělé uživatele sociálních sítí. V této oblasti lze vyzdvihnout např. aktivity O2 Chytrá škola, Buď safe online od Avastu, aktivity Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a např. Policie ČR.


Zdroje:

Facebook Community Standards - Fake accounts.
Online: https://transparency.facebook.com/community-standards-enforcement#fake-accounts

Pro E-Bezpečí,
Kamil Kopecký, Univerzita Palackého v Olomouci

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
90000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
35000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png