Používáte PayPal? Podpořte nás!
15. 05. 2019

Projekt E-Bezpečí už 11 let pomáhá dětem a dospělým bojovat s kybernetickou kriminalitou, která je trvale na vzestupu. Pomoc u nás nalezlo více než...

Číst dál...

Letáček - Rizika pro seniory (podvodná inzerce)
23. 03. 2019

Nový letáček pro seniory je o podvodné inzerci. Stahujte zde.

Číst dál...

Podvodná reklama: Lucie Bílá byla žalována za odhalení tajemství hubnutí
08. 03. 2019

A máme tu další podvod zaměřený na hubnutí, který zneužívá jméno Lucie Bílé. Jde o klasickou ukázku podvodné reklamy na přírodní prostředek na...

Číst dál...


banner ebezpeciprojekt

Home Rizikové jevy Hoax Milionářka Sára mi nabídla 10 milionů dolarů

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

spinavedolary.jpg

Internet je opravdu skvělé místo, je totiž plný altruistických mecenášů, kteří rozdávají náhodným internetovým kolemjdoucím vysoké finanční částky. I mě potkalo štěstí a oslovila mě milionářka Sára Haruma, umírající na rakovinu. Zřejmě jsem ji zaujal svou sympatickou e-mailovou adresou, nebo si možná večer zabrouzdala internetem až na stránky našeho projektu, aby si pomocí Google Translatoru početla o zajímavostech spojených s internetovou kriminalitou. Nevím, faktem však je, že mi nabídla k užívání přibližně 10 milionů USD. No posuďte sami.
Od: Sara Haruma <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.> <Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.>
Předmět: Vážení Milovaný

 Vážení Milovaný, 
Jsem Mrs. Sara Haruma z England. I jsem bezdětná vdova. Jsem vdaná za pozdní Engr. Sahad Haruma blahé paměti, který pracoval s britským velvyslanectvím v Kuvajtu dvanáct let a odešel jako olej obchodníka, předtím, než zemřel v 2006. After smrti mého manžela, jsem se rozhodl, že se nepřipojí k re -manželství nebo si dít mimo manželský můj domov.
Bojoval jsem proti rakovin se 4 roky po jeho smrti, myom problémy a poškození sluchu v důsledku reakce na lék. Byli jsme spolu už osm let bez dětí. Zemřel po krátké nemoci. V poslední dob se můj doktor mi řekl, že bych netrval dlouho v následujících 3 měsících z důvodu mé nemoci s rakovinou.
Mám vklad ve výši $ 10,6 milion dolar (deset milion šest set tisíc amerických dolar ) v Bank of England.
Chci investovat do tohoto fondu charitativní organizace, zkrátka chci využívat je pro zlepšení lidstva. Beru to rozhodnutí, protože nemám dítě , které zdědí tyto peníze a já nemůžu uvžit moji příbuzní, protože oni byli nepřátelská ke mně , protože jsem byl utrpení rakoviny.
Jakmile jsem obdržel Vaši odpověď budu informovat svého právníka, který vám pomůže k uvolnění prostředků z fondu na vás.
Chci, abyste výhradně použít tento fond na pomoc méně privilegovaných a stav t sirotčinec domov .
Boží milost mě povzbuzoval, abych využil této smělý krok.
Prosím také mě ujistil, že budete jednat podle toho, jak jsem uvedl zde. Odpověď m na můj soukromý e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Bůh ti žehnej.
Sara Haruma
 
Jistě Sáře odpustíme její chatrnou češtinu (Google Translator není dokonalý), když účel je tak správný. Poskytne mi finance, ale musím je využít na pomoc sociálně slabším (ideálně sirotkům). V dnešní nejisté době žádný problém. Sáře jsem napsal a již se těším na zaslané milióny.
 
Stop. Takhle by to možná fungovalo v ideálním světě, ve kterém neexistují tzv. podvodné e-maily (známé i jako Scam419  či nigerijské dopisy, obecněji phishing). V případě naší Sáry se totiž jedná o typický příklad podvodného e-mailu, který nabízí finance, ovšem vždy za něco. Úkolem tohoto úvodního e-mailu je vzbudit zájem čtenáře o nabízené finance a navázat s ním kontakt. Pokud na tento e-mail budete reagovat a odepisovat naší „donátorce Sáře“, zjistíte, jak obtížné je převést finance z jejího účtu na Váš, jak je nutné uhradit bankovní poplatky za převod a jak se celá transakce může zkomplikovat.
 
Variant podvodných e-mailů slibujících finance „bez jakékoli námahy“ existují dnes již tisíce, možná znáte e-mail od Patrika Chana nabízejícího miliónové dědictví komukoli, kdo o něj projeví zájem. Na tento e-mail (existuje i v české variantě) se útočníkům podařilo nalákat kromě jiných také mladou ženu z Jindřichova Hradce, které pod vidinou pohádkového bohatství poslala podvodníkům přes 600 000,- Kč. O celé této kauze se můžete dočíst na stránkách Policie ČR .
Co říci závěrem? Na internetu nevěřte nikomu, kdo vám bezdůvodně nabízí finance, ať už byla vaše e-mailová adresa „vybrána“ jako vítěz mezinárodní loterie, nebo máte štěstí a dědíte po strýčkovi z Afriky. Nevěřte Sárám a Patrikům, věřte zdravému selskému rozumu a podvodné e-maily posílejte tam, kam patří. Do spamového koše.
 
Kamil Kopecký, E-Bezpečí

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
50000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
10000 +
proškolených dospělých
panel
2500 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
200 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4000 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
100000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

 

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo googlelogo nadaceo2logo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo usembassylogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo nuvlogo ssblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo esetlogo czniclogo nukiblogo podaneruce