fbpx
MŠMT a Olomoucký kraj opět podpořili prevenci a intervenci E-Bezpečí, Olomouc dotace anulovala
16. 04. 2020

I v letošním roce jsme získali podporu Olomouckého kraje a MŠMT na realizaci preventivních aktivit pro děti, rodiče a učitele. Děkujeme!

Číst dál...

Aktualizujeme Sexting.cz
02. 03. 2020

Aktualizujeme náš specializovaný web www.sexting.cz.

Číst dál...

Metodika k filmu V síti: Za školou
27. 02. 2020

Jak jsme avizovali, pro film V síti: Za školou vznikla samostatná metodika, kterou můžete ode dneška společně s dalšími materiály stahovat zde.

Číst dál...


Home Rizikové jevy Hoax Nebezpečné klíčenky s GPS lokalizací? Hoax.

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

mini_keyringČeskou republikou se šíří hoax, který upozorňuje na nebezpečné klíčenky, které zdarma rozdávají kriminálníci na veřejných parkovištích a benzinových pumpách. Klíčenky jsou údajně schopny lokalizovat vaši polohu a odesílat ji pachatelům, aby bylo možné vytipovat zámožné spoluobčany a vyloupit jim byt. Nepropadejte panice, jde o hoax.

První verze tohoto hoaxu pochází dle serveru www.hoax.cz z Jihoafrické republiky, kde jedna z čerpacích stanic rozdívala zdarma přívěšky na klíče. Některé zprávy dokonce ukazovaly fotografie rozebraných přívěšků. Ty sice obsahovaly elektroniku, ale ta nebyla schopna provádět žádné zaměřovací nebo lokalizační činnosti. Také policie informovala, že zpráva je nepravdivá. V roce 2012 se hoax objevil v české a slovenské mutaci.

Česká mutace, která dorazila i do našich emailových schránek, zní:

Pozor na zdarma rozdané klíčenky u obchodů.
VAROVÁNÍ- Informace pro všechny!!! Prosím, rozešlete ! Je to dost burcující !Informace pro všechny!! K věci: Momentálně na benzinových pumpách, veřejných parkovištích, před nákupními centry, kriminální bandy rozdávají zadarmo klíčenky - přívěsky,které mají v sobě skrytě zabudované čidlo GPS. Cílem je získat adresy osob(hlavně dobře situovaných). Přívěsky na klice jsou velice pěkné, kvalitně vyrobené a proto si je ochotně lide berou domu.Gauneři tak zjistí lehce vaši adresu, ale druhotně i váš pohyb, kdy nejste doma. Neberte si žádný přívěsek na klíče a varujte všechny vaše známé.

Původní hoax pak také obsahoval následující fotografie "GPS přívěsků", které samozřejmě lokalizátor polohy neobsahují.

keyring-tracker1

keyring-tracker4

Klíčenky s GPS lokalizací samozřejmé existují. Jsou však poměrně drahé a je vysoce nepravděpodobné, že by je snad někdo rozdával s cílem získat informace o vaší poloze. Rovněž policie neeviduje žádné případy, v rámci kterých by snad klíčenka byla využita pro sběr lokalizačních údajů. Více naleznete přímo v databázi hoaxů na www.hoax.cz.

dr. Kamil Kopecký
E-Bezpečí

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
70000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
15000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo google/p>