fbpx
Nová knížka z dílny E-Bezpečí o online podvodech je tu.
03. 09. 2021

Co je to phishing, romance scam, CEO scam a další druhy online podvodů? Dozvíte se v naší nové knížce. Stahujte zcela zdarma zde.

Číst dál...

Stop Cybercrime
30. 08. 2021

Projekt Stopcybercrime.cz stále nabízí možnost vzdělávání pro různé cílové skupiny ZDARMA. Vyzkoušejte.

Číst dál...

Animace do výuky
30. 08. 2021

Na YouTube kanálu E-Bezpečí naleznete speciální playlist animací pro volné využití ve výuce. Vyzkoušejte!

Číst dál...


Home Rizikové jevy Kybergrooming Komentář - Je Skaut pro moje dítě bezpečný?

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 4.00 (90 Votes)

mini_skautV posledních dnech rozbouřila český internet v souvislosti s premiérou filmu Seznam se bezpečně 3 diskuse zaměřená na téma sexuálního zneužívání dětí v prostředí internetu. Diskutující se často ptali na to, zdali jsou organizace, které poskytují dětem volnočasové aktivity, vlastně pro děti bezpečné, zda s dětmi nepracují osoby s diagnostikovanými deviacemi, které mohou dětem ublížit, zda děti nejsou vystaveny útokům kriminogenních pedofilů a jak se k tomu mají rodiče dětí postavit. V následujícím komentáři se pokusíme na toto téma podrobněji zaměřit.

 

Jsou Skaut a další organizace poskytující dětem volnočasové aktivity pro děti bezpečné?

Skaut (Junák) a další tradiční organizace, které poskytují volnočasové aktivity dětem, jsou v zásadě pro společnosti velmi pozitivní a důležité - budují v dětech pozitivní hodnotovou orientaci, učí děti samostatnosti, zodpovědnosti, rozvíjejí jejich tvořivou fantazii, podporují praktické dovednosti dětí apod. Lze také říci, že jsou pro děti z tohoto úhlu pohledu bezpečné, a to v naprosté většině všech případů - činnost vedoucích, lektorů, vychovatelů, dobrovolníků je řízena, kontrolována, evaluována, testována.

Žádný kontrolní systém však není stoprocentně účinný a bohužel může dojít i k situaci, kterou film Seznam se bezpečně 3 popisuje (zneužití dětí skautskými vedoucími). Tato situace však není standardní, každodenní, ale skutečně výjimečná - na hranici statistické chyby. 

Není v lidských silách každého stoprocentně 24 hodin denně kontrolovat, diagnostikovat, monitorovat a sledovat, stejně jako nelze ručit za to, co dělá můj zaměstnanec mimo pracovní dobu. Toto nedokáže ani Skaut, ani jakákoli jiná organizace. Tyto organizace se mohou snažit pouze minimalizovat rizika a sledovat varovné signály, že k něčemu takovém dochází. A o to také usilují.

Na případy sexuálního obtěžování dětí narazíme kdekoli, kde se s dětmi systematicky pracuje - např. ve sportovních, tanečních a divadelních kroužcích, ale třeba také ve škole. Mezi sexuálními útočníky nalezneme právníky, soudce, policisty, politiky, učitele, trenéry, hudebníky, elektroinženýry, pošťáky, instalatéry a pracovníky dalších profesí s vysokým i nízkým sociálním statutem. Sexuální zneužívání dětí tedy není spojeno s konkrétní profesí.

Ačkoli je případů zneužívání dětí v kyberprostoru i mimo něj monitorováno celosvětově poměrně hodně a případy mají vysokou latenci (často nejsou nahlášeny policii), neznamená to, že by snad organizace poskytující volnočasové aktivity pro děti byly místy, kde toto zneužívání probíhá a kde je koncentrováno. Není tedy třeba propadat panice a vytvářet ukvapené závěry o tom, že by snad Skaut nebyl bezpečným místem pro vaše dítě.

dr. Kamil Kopecký
E-Bezpečí 

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
90000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
35000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png