fbpx
Nová knížka z dílny E-Bezpečí o online podvodech je tu.
03. 09. 2021

Co je to phishing, romance scam, CEO scam a další druhy online podvodů? Dozvíte se v naší nové knížce. Stahujte zcela zdarma zde.

Číst dál...

Stop Cybercrime
30. 08. 2021

Projekt Stopcybercrime.cz stále nabízí možnost vzdělávání pro různé cílové skupiny ZDARMA. Vyzkoušejte.

Číst dál...

Animace do výuky
30. 08. 2021

Na YouTube kanálu E-Bezpečí naleznete speciální playlist animací pro volné využití ve výuce. Vyzkoušejte!

Číst dál...


Home Rizikové jevy Sexting Počet případů sextingu trvale roste – uživatelé dělají stále stejné chyby

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 3.50 (3 Votes)

mini_sextingPočet případů sextingu evidovaných online poradnou projektu E-Bezpečí trvale roste, v průběhu letošního roku oznámilo problémy spojené se sdílením svých vlastních intimních materiálů více než 70 klientů. Řada z klientů pak potvrdila, že se stala obětí vydírání.

„Před 6 měsíci jsem se seznámila s 19letým klukem, přes Facebook jsme si psali pořád víc a víc… Došlo to až k tomu, že jsme si vzájemně posílali i nahé fotky. Už dřív jsem to chtěla ukončit, ale on mi vyhrožoval, že ty mé fotky rozešle úplně všem. Rodičům jsem se bohužel nesvěřila, dneska když jsem mu od 19:30 neodepisovala, přišel až k nám domů. Rodiče nevěděli, o koho jde, proto mu řekli, že nejsem doma a jsem na maturitním plese. On byl schopný přijet za mnou a vyhrožovat mi před všemi venku před divadlem. Když jsem se vrátila v noci domů, psal mi sprosté nadávky.“ (Andrea, 17 let)

Průběh případů je většinou velmi podobný – po sdílení intimních materiálů následuje vydírání, nátlak, vyhrožování, urážky. Oběti pak mají – vzhledem k vysoké citlivosti sdílených materiálů – strach celou situaci oznámit policii (v případě dětí rodičům), protože se obávají úniku materiálů na veřejnost a bojí se případného veřejného ponížení, kterému se vystavují. Vyděrači však nejsou pouze muži, evidujeme řadu případů, kdy se vydírání dopouštěla žena. Co tedy dělat v situaci, kdy nám někdo vyhrožuje zveřejněním našich vlastních intimních materiálů?

Co dělat, když nám někdo vyhrožuje zveřejněním našich vlastních intimních fotografií či videí?

Pokud Vám někdo vyhrožuje zveřejněním Vašich nahých fotek a něco po Vás chce (posílat další fotky, dál si psát, chodit spolu...) jedná se o vydírání. V těchto případech se pokuste dodržet následující postup:
1. Uschovejte si celou komunikaci, i s výhrůžkami, nic nemažte.
2. Vyděrači sdělte, že si s ním už nechcete psát, že se s ním již nechcete stýkat (pokud to tak je).
3. Dále mu sdělte, že pokud Vám bude vyhrožovat, věc oznámíte Policii ČR.
4. Vhodné je rovněž svěřit se doma, případně oznámit věc učiteli (výchovnému poradci, metodikovi prevence).
5. Pokud se budete cítit jednáním vyděrače ohroženi, věc oznamte Policii ČR a doložte důkazní materiál (záznamy z komunikace, snapshoty apod.).
6. Přestaňte sdílet své intimní fotografie či videa s kýmkoli dalším.

Základem bezpečného chování v prostředí internetu je jednoznačně vzdělávání a prevence – vědět, co se může stát (a často se i stane), když se zachováme v prostředí internetu nezodpovědně a jaké aktivity jednoznačně na internet nepatří. 

Stali jste se obětí online vydírání? Kontaktujte naši poradnu na www.napisnam.cz.

Pro E-Bezpečí
Kamil Kopecký

Jak citovat tento text: KOPECKÝ, Kamil. Počet případů sextingu trvale roste – uživatelé dělají stále stejné chyby. E-Bezpečí, roč. 1, č. 2, s. 30-32. Olomouc: Univerzita Palackého, 2016. ISSN 2571-1679. Dostupné z: https://www.e-bezpeci.cz/index.php?view=article&id=1206

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
90000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
35000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png