fbpx
Nová knížka z dílny E-Bezpečí o online podvodech je tu.
03. 09. 2021

Co je to phishing, romance scam, CEO scam a další druhy online podvodů? Dozvíte se v naší nové knížce. Stahujte zcela zdarma zde.

Číst dál...

Stop Cybercrime
30. 08. 2021

Projekt Stopcybercrime.cz stále nabízí možnost vzdělávání pro různé cílové skupiny ZDARMA. Vyzkoušejte.

Číst dál...

Animace do výuky
30. 08. 2021

Na YouTube kanálu E-Bezpečí naleznete speciální playlist animací pro volné využití ve výuce. Vyzkoušejte!

Číst dál...


Home Rizikové jevy Sociotechnika České děti se na internetu příliš svěřují

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

detisesveruji.jpgPřestože se vaše dítě nikde netoulá a ve volném čase je jeho věrným společníkem počítač a zejména pak internet, je třeba mít se na pozoru. České děti jsou totiž při používání internetu málo opatrné a mnohdy zcela zbytečně riskují.

Podle Českého statistického úřadu má připojení k internetu téměř 70 % českých domácností s dětmi. Průzkumy, realizované na území České republiky, ukazují, že české děti rády chatují, využívají ICQ, popř. i jiné messangery, komunikují prostřednictvím elektronické pošty aj. Denně u nás takovýmto způsobem komunikuje až dvě třetiny dětí. Internetové dopisování s sebou přináší i riziko, že se jedinec seznámí  s podvodníky, největší hrozbu pak představuje seznámení s pedofilem, který se nejdříve vydává za vrstevníka dopisovatele, a snaží se z něj vymámit osobní informace, jež posléze použije proti němu. Dle průzkumu 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy totiž více než polovina českých dětí poskytne osobní informace jak o sobě samém, tak i o svém nejbližším okolí, člověku, kterého znají pouze prostřednictvím internetu. Přitom je vůbec nenapadne, zda osoba, s níž komunikují je skutečně taková, za jakou se vydává. Výsledky průzkumu dále odhalily, že čtvrtina dětských uživatelů internetu zjistila, že osoba, s kterou si pomocí internetu dopisovali, byla výrazně starší či jinak lhala.

Otázkou je, proč jsou české děti tak důvěřivé? Odpověď na ni má dětský psycholog Václav Mertin, jenž spatřuje chybu v českém školství, které dle jeho názoru dostatečně neučí děti kritickému myšlení. Touto problematikou se zabývá i Džamila Stehlíková, ministryně pro lidská práva, která usiluje o to, aby Ministerstvo školství upravilo vzdělávací programy, v nichž by bylo zakotveno, aby se děti učily o nebezpečích na internetu již od první třídy základních škol. Odborníci však jsou k tomuto návrhu skeptičtí a nepovažují zásah do vzdělávání za vhodné řešení. Vadí jim, že vláda chce téměř vždy vzniklý problém řešit přes školní instituce. Podle Mertina totiž politici na rodiče nemohou, nezbývá tedy nic jiného, než se obrátit na školy. Dodává však, že velký díl by měli mít i rodiče. S odpovědností rodičů souhlasí i Zdeněk Záliš, manažer iniciativy Safer Internet, která se zabývá prevencí negativních vlivů spojených s užíváním internetu, a říká: „Nestačí, dítě zavřít v pokoji, kde k němu nemá nikdo fyzický přístup...“ a upozorňuje: „Kontakt přes internet může být mnohem nebezpečnější.“(1) Rodiče by si proto měli všímat všech zvláštních příznaků jako např. přílišné trávení volného času u počítače, tajnůstkaření dítěte, neochoty komunikovat aj. Záliš též přišel se šokujícím tvrzením, když prohlásil, že dle výzkumného šetření probíhajícího v USA bylo zjištěno, že děti často vyhledávají nebezpečné internetové kontakty záměrně, neboť je to pro ně adrenalinová výzva.

Kriminalisté tak řeší nejeden případ, kdy se pedofil vydává za kamaráda a vrstevníka internetového uživatele, čímž si nejdříve získá jeho důvěru a sdílnost. Jeden takový případ popisuje Mladá fronta DNES, která pomohla k odhalení jednoho z pachatelů. 35letý vrátný si vyhlédl a později zneužil 28 chlapců. Pedofilovo jednání bylo velmi promyšlené. Dotyčný pachatel si nejdříve zjistil údaje o zneužitých osobách, všechny záměrně vybral ze sociálně slabších poměrů, poté získal potřebné osobní informace a po navázání důvěry hochů, jim platil za fotografie, na nichž byli chlapci nazí. Nakonec po nich požadoval sexuální styk pod pohrůžkou, že inkriminované fotografie zveřejní. Pachatel byl obžalován a za jeho nepřípustné chování mu hrozí trest až deset let vězení.
Co však udělat, abychom mohli takovémuto jednání zabránit? Čtvrtina českých dětí přiznává, že i přes riziko spojené s užíváním internetu, ráda elektronicky komunikuje a neváhá poskytnout své intimní údaje. Čtvrtina dětí se svěřila, že se jich prostřednictvím internetu již někdo ptal na jejich sexuální zkušenosti, mnozí z internetových  komunikantů bez ostychu odpověděli.

Je tedy více než důležité, aby rodiče dětí sledovali, co jejich potomek na počítači dělá a rovněž, aby hovořili se svými dětmi o nebezpečích spojených s internetem. Velkou oporou při prevenci negativních vlivů internetu je i linka Internet Hotline, která přijímá jakékoliv upozornění  na podivné a podezřelé internetové chování, jež  po prozkoumání případně předá policii.
Rodičům, popřípadně i učitelům rovněž doporučujeme internetový odkaz „Pravidla pro rodiče a děti k bezpečnějšímu užívání internetu“, který naleznete  na následující adrese: http://aplikace.msmt.cz/HTM/PHPravidlaprorodiceadetia.htm .

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Použité zdroje:
ZVĚŘINOVÁ, A. (s přispěním SUCHOMELA, P.) Děti riskují. Svěřují se na internetu. In Mladá fronta DNES, 15. říjen, 2008.
PILAŘ, J. Pravidla pro rodiče a děti k bezpečnějšímu užívání internetu. Dostupné na: <http://aplikace.msmt.cz/HTM/PHPravidlaprorodiceadetia.htm > [cit. 2009-03-01].

Internetové stránky iniciativy Safer internet (Bezpečný internet).
Dostupné na: <http://www.saferinternet.cz/data/articles/down_377.pdf > [cit. 2009-03-01].

Poznámky:
1 Citace z novinového článku Děti riskují. Svěřují se na internetu. In Mladá fronta DNES, 15. říjen, 2008.

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
90000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
35000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png