fbpx
Nová knížka z dílny E-Bezpečí o online podvodech je tu.
03. 09. 2021

Co je to phishing, romance scam, CEO scam a další druhy online podvodů? Dozvíte se v naší nové knížce. Stahujte zcela zdarma zde.

Číst dál...

Stop Cybercrime
30. 08. 2021

Projekt Stopcybercrime.cz stále nabízí možnost vzdělávání pro různé cílové skupiny ZDARMA. Vyzkoušejte.

Číst dál...

Animace do výuky
30. 08. 2021

Na YouTube kanálu E-Bezpečí naleznete speciální playlist animací pro volné využití ve výuce. Vyzkoušejte!

Číst dál...


Home Rizikové jevy Sociotechnika Policejní virus znovu útočí - tentokráte s prezidentem Zemanem v záhlaví

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

mini_zemanV posledních dnech se v prostředí českého internetu opět šíří nová varianta tzv. policejního viru. Virus - tzv. ransomware - se snaží pod záminkou porušení zákona uzamknout profily všech uživatelů operačního systému a vymáhá zaplacení "pokuty". Ta činí 2000 Kč.

 

Zaplatit ji však můžete pouze netransparentními nevystopovatelnými platebními systémy, jako je u-kash či paysafecard. Samozřejmě se jedná o sofistikovaný podvod, který se snaží vzbudit v uživatelích internetu paniku a strach z přísného trestu za porušení zákona a využít vzniklé situace k vylákání peněz, které vystrašený uživatel již pravděpodobně nikdy nespatří.

policejni_virus2014

V poslední verzi tohoto podvodu se v záhlaví objevuje fotografie českého prezidenta Miloše Zemana doprovázená nápisem Služba Kriminální Policie a Vyšetřování - Útvar pro Boj proti Kyberkriminality. Samozřejmě je text podvodné stránky plný chyb a nedostatků, nehrají např. loga v záhlaví (logo městské policie a hned vedle něj logo sdružení Bezpečný internet), v copyright poznámce text o tom, že vše probíhá pod dohledem ministerstva vnitra, Interpolu, Europolu apod.

V žádném případě neplaťte žádné částku prostřednictvím netransparentních platebních metod, ani se nesnažte uhradit dluh na policii. Zprávu ignorujte, nasaďte silný antivir a otestujte celý počítač. Tím minimalizujete možnost, že by do vašeho operačního systému tento ransomware pronikl.

Postup pro odstranění viru naleznete zde.

Za E-Bezpečí, Kamil Kopecký

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
90000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
35000 +
proškolených dospělých
panel
3200 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
250 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4500 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
120000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

pohar

Partneři a spolupracující instituce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo nadaceo2logo googlelogo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo avastlogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo bsologo csoblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo czniclogo nukiblogo podanerucelogo googleovachamp_logo.png