O prázdninách poradna funguje v běžném provozu
29. 07. 2019

Online poradna funguje i o prázdninách, a to na adrese www.napisnam.cz

Číst dál...

Používáte PayPal? Podpořte nás!
15. 05. 2019

Projekt E-Bezpečí už 11 let pomáhá dětem a dospělým bojovat s kybernetickou kriminalitou, která je trvale na vzestupu. Pomoc u nás nalezlo více než...

Číst dál...

Letáček - Rizika pro seniory (podvodná inzerce)
23. 03. 2019

Nový letáček pro seniory je o podvodné inzerci. Stahujte zde.

Číst dál...


banner ebezpeciprojekt

Home Rizikové jevy Sociotechnika Policejní virus znovu útočí - tentokráte s prezidentem Zemanem v záhlaví

Přečteno jinde


1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 5.00 (1 Vote)

mini_zemanV posledních dnech se v prostředí českého internetu opět šíří nová varianta tzv. policejního viru. Virus - tzv. ransomware - se snaží pod záminkou porušení zákona uzamknout profily všech uživatelů operačního systému a vymáhá zaplacení "pokuty". Ta činí 2000 Kč.

 

Zaplatit ji však můžete pouze netransparentními nevystopovatelnými platebními systémy, jako je u-kash či paysafecard. Samozřejmě se jedná o sofistikovaný podvod, který se snaží vzbudit v uživatelích internetu paniku a strach z přísného trestu za porušení zákona a využít vzniklé situace k vylákání peněz, které vystrašený uživatel již pravděpodobně nikdy nespatří.

policejni_virus2014

V poslední verzi tohoto podvodu se v záhlaví objevuje fotografie českého prezidenta Miloše Zemana doprovázená nápisem Služba Kriminální Policie a Vyšetřování - Útvar pro Boj proti Kyberkriminality. Samozřejmě je text podvodné stránky plný chyb a nedostatků, nehrají např. loga v záhlaví (logo městské policie a hned vedle něj logo sdružení Bezpečný internet), v copyright poznámce text o tom, že vše probíhá pod dohledem ministerstva vnitra, Interpolu, Europolu apod.

V žádném případě neplaťte žádné částku prostřednictvím netransparentních platebních metod, ani se nesnažte uhradit dluh na policii. Zprávu ignorujte, nasaďte silný antivir a otestujte celý počítač. Tím minimalizujete možnost, že by do vašeho operačního systému tento ransomware pronikl.

Postup pro odstranění viru naleznete zde.

Za E-Bezpečí, Kamil Kopecký

Výsledky projektu E-Bezpečí (2012-2018)

panel
50000 +
proškolených žáků ZŠ a SŠ
panel
10000 +
proškolených dospělých
panel
2500 +
podpořených obětí kyberkriminality
panel
200 +
vzdělávacích akcí ročně
panel
4000 +
odhalených případů kyberkriminality
panel
100000 +
unikátních návštěvníků webu ročně

 

Projekt E-Bezpečí je vítězným projektem národního kola Evropské ceny prevence kriminality.

Partneři a spolupracující insitutuce

 

Generální partner projektu E-Bezpečí

logo o2

Další partneři a spolupracující instituce

 logo googlelogo nadaceo2logo msmtlogo mvcrlogo olomouclogo olomouckykrajlogo ostravalogo usembassylogo hoaxlogo policielogo proglaslogo rozhlaslogo aukrologo linkabezpecilogo nuvlogo ssblogo pcentrumlogo microsoft bwlogo esetlogo czniclogo nukiblogo podaneruce